Pasta kokosowa

Dlaczego warto postawić na zdrową i ekologiczną żywność?

Żywność ekologiczna to zdrowe rozwiązanie, które ma pozytywny wpływ nie tylko na środowisko naturalne, ale i nasze organizmy. Produkty tego typu są bogate w witaminy oraz substancje odżywcze, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w przypadku osób aktywnych fizycznie. Zarówno amatorów ruchu, jak i profesjonalnych sportowców. Żywność ekologiczna nie posiada chemicznych i szkodliwych dodatków, jak żywność produkowana w sposób przemysłowy, jest jednak wyborem droższym, jeśli chodzi o finanse. Jednakże, sklep zdrowa żywność (https://www.bee.pl/) jest placówką spotykaną coraz częściej – nie tylko w miastach, ale i mniejszych miejscowościach, dzięki czemu ceny za wybrane produkty zaczynają stopniowo spadać.

Czym są produkty ekologiczne?

Zdrowa, ekologiczna żywność produkowana jest bez udziału pestycydów, a jedynie za wykorzystaniem w pełni naturalnych nawozów. Zwierzęta hodowane są w wolnym wybiegu, co przekłada się nie tylko na warunki, w jakich żyją, ale i na jakość substancji odżywczych pochodzących od nich produktów. Krowy, świnie czy kury karmione są paszą naturalną i nie stosowane są wobec nich niebezpieczne antybiotyki. Mięso pochodzące z farm ekologicznych jest również o wiele mniej tłuste – właśnie dzięki temu, w jaki sposób karmione są zwierzęta przebywające na takich farmach.

Dostęp do żywności ekologicznej

Jeszcze parę lat temu żywność ekologiczną można było zaliczyć do żywności trudno dostępnej. Znaleźć ją można było jedynie w małych, lokalnych sklepach, w których ceny za poszczególne produkty nie zachęcały do zakupu. Jednak sytuacja ta zaczęła się stopniowo zmieniać. Z każdym kolejnym rokiem na sklepowych półkach większych i znanych sklepów pojawiały się kolejne zdrowe towary. Obecnie żywność ekologiczną znajdziemy bez trudu. Prawie każdy supermarket posiada przynajmniej jeden dział poświęcony zdrowemu jedzeniu, w którym znajdziemy także i suplementy, czy witaminy. Większość ekologicznego asortymentu posiada szczegółowy opis składników, które się w nim znajdują. Dzięki temu możemy szybko i sprawnie dowiedzieć się, czy wewnątrz nie znajduje się jednostka, na którą jesteśmy uczuleni lub nie chcemy jej skonsumować.

Sklepy ze zdrową żywnością – zalety:

  • zróżnicowana oferta skierowana do wszystkich (również wegetarian i wegan)
  • żywność ekologiczna jest bogata w składniki odżywcze
  • produkcja na farmach ekologicznych nie ingeruje negatywnie w środowisko naturalne
  • zdrowe jedzenie jest wielokierunkowe, przez co trafić może nawet w najbardziej wymagające kubki smakowe.
Jedzenie zdjęcie freepik - pl.freepik.com